Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ban2

Odkryj, smak i doświadczenie Polski z naszymi luksusowo urządzonymi domkami w malowniczej Lubrzy w zachodniej Polsce.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - ZOBACZ CO WARTO ZWIEDZIĆ  


Lubrza :: Ostwall / Boryszyn :: Łagów :: Świebodzin :: Międzyrzecz

Lubrza

Miejscowość o charakterze turystycznym. Położona nad jeziorami Goszcza, Lubie oraz Lubrza, w pobliżu licznych obiektów południowego odcinka MRU, zwanego umownie Pętlą Boryszyńską. Przez wieś przepływa rzeka Rakownik. Pierwsza wzmianka o Lubrzy pochodzi z 1249 roku. Miejscowość posiadała prawa miejskie od 1319 do XVII wieku oraz 1857-1945.

Dwa kilometry na południe znajduje się rezerwat przyrody Pniewski Ług, gdzie spotkać można chronione gatunki roślin w tym: rosiczkę okrągłolistną, bagnice torfową oraz przygiełkę białą. W pobliżu rezerwatu położony jest pomnik przyrody Krzeczkowskie Bagno, który został utworzony w celu ochrony źródlisk z śródleśnym torfowiskiem wysokim. Okolice miejscowości porośnięte są lasami sosnowymi.

Od 10 lat w trzecią sobotę lipca w scenerii jeziora Goszcza odbywa się plenerowy spektakl "Noc Nenufarów".  Przedstawienie opowiada legendę o miłości Sławoja i pięknej Lubrzany zaklętej w kwiat nenufaru.

Występy gwiazd piosenki i zespołów wokalno-tanecznych, pokazy mody, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz wybory miss "Nocy Nenufarów" przyciągają zarówno mieszkańców gminy, jak i odpoczywających w okolicy turystów. Punktem kulminacyjnym jest oczywiście bajkowa inscenizacja, która rozpoczyna się dopiero po zapadnięciu zmroku. "Noc Nenufarów" zyskała już ponadregionalną sławę i jest jedną z turystycznych wizytówek województwa lubuskiego. Jak widać, miejscowość ta wyróżnia się spośród innych na Pojezierzu Lubuskim pokaźną ofertą wypoczynkową a także szeroką gamą atrakcji turystycznych.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • kościół ewangelicki, obecnie rzymsko-katolicki parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, z 1848 roku, w połowie XIX wieku, będący neoromańską budowlą murowaną, z jedną nawą, półkolistą absydą od zachodu i wysmukłą wieżą od wschodu. Kościół jest siedzibą tutejszej parafii św. Jana Chrzciciela. Jedyny zabytek we wsi;
  • młyn miejski – budynek sięgający tradycją czasów średniowiecznych, obecnie dostosowany do potrzeb studia nagraniowego, jednak podczas remontu z zewnątrz zostały zachowane detale świadczące o jego przeszłości;
  • średniowieczne grodzisko, z reliktami wieży rycerskiej – znajduje się za zabudowaniami przy ulicy Zamkowej. Obecnie nie wyeksponowane, porośnięte drzewami; 
  • pomnik z PT-76 – w centralnym miejscu placu Wdzięczności, na betonowym cokole do lat 90. stało działo samobieżne SU-76, które ze względu na powstanie w czasie drugiej wojny światowej zostało podarowane przez władze gminy dla Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie[41]. Początkowo pomnik zastąpiono armatką ciągnioną kaliber 76, jednak szybko została ona zastąpiona, lekkim czołgiem pływającym PT-76, stojącym na cokole do dziś;
  • Międzyrzecki Rejon Umocniony, będącym systemem fortyfikacji wybudowanym przez Niemców w latach 1933-1945, znajduje się w pobliżu wsi.

Urząd gminy Lubrza. Elewacja frontowaBunkier w Lubrzylubrza2

 

Szlaki turystyczne:

Przez wieś przechodzi szlak turystyczny PTTK, oraz trzy szlaki utworzone przez władze gminy:

  • Szlak pieszy z Nietkowic do Boryszyna, długość całkowita 50km. Szlak przebiega przez większość obiektów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, od Odry aż po Boryszyn.
  • Pieszo-Rowerowy Szlak Nenufarów - długość 8 km (Lubrza, jezioro Lubie, Nowa Wioska, jezioro Goszcza). Szlak został wytyczony na miejscu dawnej drogi leśnej na około jeziora Lubie i jeziora Goszcza. Trasa jest oznakowana i utwardzona.
  • Lubrzański Szlak Kajakowy - długość ok. 15 km, poziom łatwy, trasa prowadzi rzeką Paklicą przez - śluzę forteczną 708 w Lubrzy, jezioro Lubrza, Paklicko Wielkie, jezioro Rudny, kończąc się przy murach klasztornych w Paradyżu.
  • Szlak Bobra - znajduje się ok. 1,5 km od miejscowości przy drodze do Staropola, wyeksponowane żeremia bobra oraz drzewa ścięte przez bobry, na szlaku tablice informacyjne, system kładek prowadzących przez tereny pomokłe. 
  • Lubrzański Szlak Fortyfikacji MRU - przez Lubrzę przebiega naziemna, południowa część szlaku. Wyeksponowane zostały dwa obiekty Jaz 709, oraz Pz. W. 694. 

W miejscowości działa punkt informacji turystycznej, zlokalizowany w gminnej bibliotece.

(źródło: wikipedia)

Joomla templates by a4joomla