Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ban2

Odkryj, smak i doświadczenie Polski z naszymi luksusowo urządzonymi domkami w malowniczej Lubrzy w zachodniej Polsce.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - ZOBACZ CO WARTO ZWIEDZIĆ  


Lubrza :: Ostwall / Boryszyn :: Łagów :: Świebodzin :: Międzyrzecz

Międzyrzecz

Międzyrzecz (łac. Meserici, Mederecensis, niem. Meseritz) – miasto w woj. lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Międzyrzecz. Położone na Pojezierzu Lubuskim, między rzekami Obrą i Paklicą.

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Zamek międzyrzecki należy do najciekawszych i najcenniejszych zabytków miasta. Wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. 
  • Siedziba starostów międzyrzeckich. Z racji zniszczeń zamku pod koniec XVII wieku nie nadawał on się do zamieszkania. Na początku XVIII wieku starostowie międzyrzeccy wznieśli nową siedzibę nieopodal wzgórza zamkowego. W skład zabudowań wchodzi rezydencja oraz połączona z nią oficyna, także z początku XVIII wieku. Obecna jest to siedziba Muzeum Regionalnego.
  • Ratusz w Międzyrzeczu. Wybudowany został w 1581 roku na podstawie przywileju króla Stefana Batorego. Po pożarze w 1666 roku wzniesiono nowy obiekt, który w części parterowej był murowany,a piętro wykonano w konstrukcji szkieletowej.
  • Rynek. Miejsce centralne placu zajmuje ratusz miejski. Całość otoczona jest przez zespół kamienic (północna, zachodnia i południowa pierzeja).
  • Kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. Wzniesiony w 1474 roku. Fara była kilka razy przebudowana pod koniec XV wieku (sklepienia naw) i po zniszczeniach 1520 roku.
  • Kościół św. Wojciecha w Międzyrzeczu. Wzniesiony został w 1834 roku. Do 1945 roku świątynia ewangelicka, a od 7 grudnia 1947roku funkcjonuje jako parafia rzymskokatolicka. Zbudowany został w stylu późnoklasycystycznym.
  • Synagoga w Międzyrzecu powstała w latach 1825-1827.Obecny murowany budynek stanął w miejscu, gdzie poprzednia stała drewniana świątynia, która uległa spaleniu. Synagoga wybudowana została w stylu klasycystycznym. Wewnątrz zachował się tylko fragment Aron ha-kodesz(odpowiednik katolickiego ołtarza).
 
Miedzyrzecz kosciol jana chrzc 1Miedzyrzecz starostwo muzeum 1Zamek w Międzyrzeczu 2
 
(źródło: wikipedia)
Joomla templates by a4joomla